مدیریت محتوا

مهندس طاهری در مصاحبه با روزنامه دنیای اقتصاد : 

سود پتروشیمی‌های خوراک مایع در محدوده هشدار
 

مهندس طاهری مدیرعامل پتروشیمی نوری گفت: اگر‌چه هنوز به‌صورت رسمی بخشنامه‌ای مبنی بر حذف ارز مبادله‌ای برای خوراک مایع (میعانات گازی، نفتا و...) به شرکت‌ها ابلاغ نشده است اما در صورتی که انجام شود، پتروشیمی‌های دارای خوراک مایع زیانده خواهند شد. مهندس طاهری در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» خوراک (ماده اولیه) مجتمع عظیم پتروشیمی نوری را در حال حاضر ۱۲۰ هزار بشکه در روز اعلام کرد که با استفاده از خط لوله اختصاصی از طریق فازهای مختلف پارس جنوبی تامین می‌شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های بزرگ شرکت‌هایی که مصرف‌کننده خوراک مایع هستند نرخ خوراک دریافتی است، افزود: قیمت خوراک تحویلی (میعانات گازی) معادل ۹۵ درصد فوب خلیج فارس است که عملا شامل هیچ‌گونه تخفیفی از طرف دولت نیست، زیرا دولت برای انتقال، انبارداری، بازاریابی و سایر هزینه‌های گمرکی، باید به همین میزان برای صادرات آن هزینه کند. وی اضافه کرد: با توجه به اینکه در پتروشیمی نوری بیش از ۹۰درصد قیمت تمام شده را هزینه خوراک (میعانات گازی) تشکیل می‌دهد و با در نظر گرفتن حاشیه سود ناچیز صنعت آروماتیک، به رغم بالا بودن ظرفیت تولید و مقیاس اقتصادی مناسب، کوچک‌ترین تغییر در نرخ خوراک می‌تواند سود‌دهی شرکت را تحت تاثیر قرار دهد. طاهری با تاکید بر اینکه بخشی از حاشیه سود ۵ درصدی این شرکت مربوط به اختلاف نرخ ارز مبادله‌ای و ارز آزاد برای بخش محصولات صادراتی است، گفت: در صورت اعمال سیاست تک‌نرخی شدن ارز تا پایان سال جاری، میزان سود‌دهی شرکت به شدت کاهش خواهد یافت. طاهری با اشاره به اینکه رقبای پتروشیمیایی در منطقه خاورمیانه، به مراتب از خوراک ارزان‌تری استفاده می‌کنند، افزود: با توجه به بالا بودن قیمت تمام شده محصولات به علت بالا بودن نرخ خوراک، در صورت عدم تجدید نظر در نرخ خوراک فروش و صادرات محصولات با مشکلات عدیده‌ای همراه خواهد شد. وی در ادامه با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی و همچنین جزء ۴ بند (الف) ماده(۱) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، وزارت نفت مکلف است نسبت به اصلاح «قیمت خوراک گاز و مایع تحویلی به واحدهای پتروشیمی» اقدام کند، اظهار امیدواری کرد همان‌طور که نرخ خوراک گاز از سوی وزارت نفت بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی بررسی و اعلام شد، انتظار می‌رود نرخ خوراک مایع نیز به‌زودی مورد تجدید نظر قرار گرفته و به نحوی تغییر یابد که شرکت‌های مصرف‌کننده خوراک مایع که بیش از ۵۵ درصد محصولات پتروشیمی به آنها وابسته است، بتوانند به حیات اقتصادی خود ادامه دهند.

مدیر عامل پتروشیمی نوری درباره علت تعلل وزارت نفت در تعیین قیمت خوراک مایع گفت: با توجه به اینکه بر اساس قانون بودجه باید ۵/ ۸۵ درصد کل مبلغ خوراک دریافتی (میعانات گازی) به‌طور مستقیم به خزانه برای پرداخت یارانه‌ها واریز شود و از آنجا که یکی از اولویت‌های وزارت نفت تامین نقدینگی برای پرداخت یارانه‌ها است، به نظر می‌رسد با توجه به تنگناهای موجود، وزارت نفت تمایلی به تجدید نظر در قیمت خوراک مایع ندارد. وی تصریح کرد: در حال حاضر به رغم اینکه بیش از ۶۵ درصد محصولات این شرکت صادراتی است و انتقال مناسب ارز به داخل کشور به راحتی امکان‌پذیر نیست، این شرکت در راستای اجرای تعهدات خود، وجه خوراک دریافتی را به‌صورت هفتگی به حساب وزارت نفت واریز می‌کند.

عملکرد سال ۱۳۹۴ و شش ماه اول ۹۵

مدیرعامل پتروشیمی نوری درادامه با اشاره به دستیابی شرکت به ۱۰۲ درصد برنامه تولید در سال ۱۳۹۴ گفت: در سال ۹۴ بیش از ۴ میلیون تن محصول، (۱۰ درصد بیشتر از سال ۱۳۹۳) تولید داشته‌ایم. وی افزود: در سال گذشته، ۶۵ درصد تولیدات شرکت صادر و ۳۵ درصد آن نیز به خوراک بین مجتمعی و فروش داخلی اختصاص یافت. طاهری میزان فروش کل شرکت را بالغ بر ۶۰ هزار میلیارد ریال ذکر کرد که از این مقدار ۱۸هزار میلیارد ریال فروش داخل و ۴۲ هزار میلیارد ریال (بیش از ۲/ ۱ میلیارد دلار) فروش صادراتی بوده است. به گفته طاهری این شرکت در بین شرکت‌های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس(عسلویه) بیشترین میزان صادرات را داشته است.

مدیرعامل پتروشیمی نوری گفت: در شش ماه اول امسال نیز این شرکت با تولید بیش از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن با ظرفیت ۱۱۰درصد ظرفیت اسمی در سرویس بوده که از این مقدار بالغ بر یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن به ارزش تقریبی ۸۷۰ میلیون دلار صادر و حدود ۹۰۵ هزار تن با ارزش تقریبی ۸/ ۱۱ هزار میلیارد ریال به مصرف داخل کشور رسیده است. وی مبلغ فروش کل در شش ماه نخست امسال را ۳۶ هزار میلیارد ریال ذکر کرد. طاهری تصریح کرد: هر‌چند در اردیبهشت ماه سال جاری شرکت موفق شد با تولید ۴۴۰ ه

زار تن، رکورد بالاترین میزان تولید در ۱۰ سال گذشته را بشکند، اما با توجه به هزینه بالای خوراک، باز هم نتوانسته است سود قابل قبولی داشته باشد.

مدیرعامل پتروشیمی نوری پروژه جداسازی برش سبک (LTE) را از برنامه‌های آتی شرکت دانست و گفت: این پروژه با مبلغ ۶۰۰میلیارد ریال با مشارکت کنسرسیوم شرکت سازه و سازه پاد در حال اجرا است. وی هدف از اجرای این پروژه را تبدیل محصول برش سبک مجتمع با محصولات با ارزش افزوده بالاتر ذکر کرد و افزود: برنامه زمان‌بندی این پروژه ۲۲ ماهه است که فعالیت‌های اجرایی آن از ابتدای سال جاری در سایت شروع شده و بر‌اساس برنامه زمان‌بندی طرح، این پروژه در مرداد‌ماه سال ۹۶ آماده بهره‌برداری خواهد بود.

طاهری همچنین با اشاره به پروژه تعویض پانل‌های برج‌های جذب واحد ۷۰۰ و ارتقای مولکولارسیو این واحد به‌عنوان یکی دیگر از طرح‌های آتی شرکت گفت: این پروژه با مبلغ ۶۰ میلیون یورو با مشارکت دو شرکت فرانسوی Axens و Ceca اجرا خواهد شد. وی هدف از اجرای این پروژه را افزایش میزان تولید پارازایلین به میزان ۱۰ درصد و رفع مشکلات عملیاتی خواند. به گفته وی بعد از برجام و امکان ایجاد تامین تکنولوژی مذاکرات درباره این پروژه آغاز شد و مراحل نهایی آن در ۶ ماه گذشته طی شده که براساس آن قرارداد با شرکت Axens و با شرکت Ceca امضا شد. وی مدت زمان اجرای پروژه از تاریخ پیش‌پرداخت را ۱۸ ماه ذکر کرد وگفت: هزینه اجرای پروژه ظرف سه سال برگشت خواهد شد. مدیرعامل پتروشیمی نوری همچنین تعویض قسمت‌های داخلی رآکتورهای واحد CCR و خرید و نصب مبدل جدید Packinox واحد ۳۰۰ (E-۳۰۰۱) را از جمله پروژه‌های جاری رفع تنگناهای تولید دانست و افزود: با انجام این پروژه‌ها که در زمان تعمیرات اساسی انجام خواهد شد علاوه بر امکان افزایش ظرفیت واحد ۳۰۰ به میزان ۱۰ درصد کیفیت محصولات رافینیت و ارتوزایلین تولیدی این شرکت به میزان قابل توجهی ارتقا خواهد یافت.وی با اشاره به اینکه با انجام پروژه مذکور ظرفیت تولیدی واحد به ۱۰۰ درصد می‌رسد اعلام کرد که تجهیزات مورد نیاز پروژه خریداری شده و در محل مجتمع موجود است.

شرکت پتروشیمی نوری یکی از بزرگ‌ترین‌ تولیدکنندگان مواد آروماتیک جهان با ظرفیت ۵/ ۴ میلیون تن در سال و بزرگ‌ترین‌ تولید‌کننده محصولات آروماتیک ایران است. محصولات این شرکت شامل بنزن، ارتوزایلین، پارازایلین، برش‌سبک، برش سنگین، گاز مایع، رافینیت و نفتای تصفیه شده است که علاوه بر تامین نیاز خوراک مجتمع‌های همجوار و صنایع داخل کشور مازاد آن صادر می‌شود. این شرکت امسال از سوی سازمان توسعه تجارت ایران به‌عنوان صادر‌کننده نمونه ملی انتخاب شد. همچنین تقدیرنامه واحد نمونه استاندارد در استان بوشهر را در زمینه رعایت معیار مصرف انرژی کسب و تندیس مدیریت دارایی فیزیکی در زمینه تعمیر و نگهداشت در سطح وزارت نفت را نیز دریافت کرد.

 
  مصاحبه مهندس طاهری  با نشریه دانش نفت 
 

مهندس طاهری در گفتگو با نشریه دانش نفت تبیین کرد:


عدم تجدید نظر در قیمت خوراک باعث می‌شود که پتروشیمی‌های با خوراک مایع، بیشترین زیان را از تک نرخی شدن ارز متحمل گردند.

 

دانش نفت: مهندس طاهری از با تجربه ها و کارکشته های صنعت نفت به ویژه صنعت پتروشیمی است، وی در دهه شصت یعنی در سال 1366 در شرکت ملی صنایع پتروشیمی‌استخدام شد و کارش را در مرکز طراحی و مهندسی صنایع پتروشیمی‌ (PIDEC) آغازکرد. پس از آن با توجه به اینکه مهندس تفصیلی پتروشیمی‌اصفهان بصورت مشترک توسط شرکتPIDEC ، یک شرکت اسپانیایی ( TR/I ) و شرکت لاماس هلند انجام شد، در سال 1368 به طرح آروماتیک اصفهان منتقل گردید و در مراحل مختلف مهندسی، خرید، نصب و بهره برداری شرکت حضوری مستمر و پررنگ داشت. آخرین سمت مهندس طاهری در پتروشیمی‌اصفهان ، رئیس مجتمع و قائم مقام مدیر عامل بود و از مرداد سال 93 نیز بنا به ضرورت از طریق شرکت صنایع پتروشیمی‌خلیج فارس (هلدینگ) مدیر عامل شرکت پتروشیمی‌نوری گردید . ایشان از سال 1394 هم به عنوان عضو هیئت مدیره انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی‌کشور به انجام خدمت به صنعت پتروشیمی پرداخته است.

مهندس طاهری در گفتگو با دانش نفت تصریح کرد: عدم تجدید نظر در قیمت خوراک باعث می‌شود که پتروشیمی‌های با خوراک مایع، بیشترین زیان را از تک نرخی شدن ارز متحمل گردند .

مدیرعامل پتروشیمی‌نوری با اعلام مطلب فوق در ادامه گفت: اگر چه هنوز به صورت رسمی‌بخشنامه ای مبنی بر حذف ارز مبادله ای برای خوراک مایع (میعانات گازی، نفتا و ... ) به شرکتها ابلاغ نشده است اما در صورتی که انجام شود، پتروشیمی‌های دارای خوراک مایع زیانده خواهند شد .

مهندس طاهری خوراک (ماده اولیه) مجتمع عظیم پتروشیمی‌نوری را در حال حاضر 120 هزار بشکه در روز اعلام کرد که با استفاده از خط لوله اختصاصی از طریق فازهای مختلف پارس جنوبی تأمین می‌شود . وی با اشاره به اینکه یکی از چالش‌های بزرگ شرکتهایی که مصرف کننده خوراک مایع هستند نرخ خوراک دریافتی است، افزود: قیمت خوراک تحویلی (میعانات گازی) معادل 95 درصد فوب خلیج فارس است که عملاً شامل هیچگونه تخفیفی از طرف دولت نیست. زیرا که دولت برای انتقال، انبارداری، بازاریابی و سایر هزینه‌های گمرکی، باید به همین میزان برای صادرات آن هزینه کند. وی اضافه کرد: با توجه به اینکه در پتروشیمی‌نوری بیش از 90 درصد قیمت تمام شده را هزینه خوراک (میعانات گازی) تشکیل می‌دهد و با نظر گرفتن حاشیه سود ناچیز صنعت آروماتیک، به رغم بالا بودن ظرفیت تولید و مقیاس اقتصادی مناسب، کوچکترین تغییر در نرخ خوراک می‌تواند سود دهی شرکت را تحت تأثیر قرار دهد. طاهری با تاکید بر اینکه بخشی از حاشیه سود 5 درصدی این شرکت مربوط به اختلاف نرخ ارز مبادله ای و ارز آزاد برای بخش محصولات صادراتی است، گفت: در صورت اعمال سیاست تک نرخی شدن ارز تا پایان سال جاری، میزان سود دهی شرکت به شدت کاهش خواهد یافت. طاهری با اشاره به اینکه رقبای پتروشیمیایی در منطقه خاورمیانه، به مراتب از خوراک ارزانتری استفاده می‌کنند، افزود: با توجه به بالا بودن قیمت تمام شده محصولات به علت بالا بودن نرخ خوراک، در صورت عدم تجدید نظر در نرخ خوراک فروش و صادرات محصولات با مشکلات عدیده ای مواجه خواهیم شد .

وی در ادامه با اشاره به اینکه بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی‌ و همچنین جزء 4 بند (الف) ماده (1) قانون الحاق موادی به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، وزارت نفت مکلف است نسبت به اصلاح "قیمت خوراک گاز و مایع تحویلی به واحدهای پتروشیمی" اقدام کند، اظهار امیدواری کرد، همانطور که نرخ خوراک گاز توسط وزارت نفت بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی‌بررسی و اعلام شد، نرخ خوراک مایع نیز بزودی مورد تجدید نظر قرار گرفته و به نحوی تغییر یابد که شرکتهای مصرف کننده خوراک مایع که بیش از 55 درصد محصولات پتروشیمی‌به آنها وابسته است، بتوانند به حیات اقتصادی خود ادامه دهند. مدیر عامل پتروشیمی‌نوری درباره علت تعلل وزارت نفت در تعیین قیمت خوراک مایع گفت: با توجه به اینکه بر اساس قانون بودجه بایستی 5/85 (هشتاد و پنج و نیم) درصد کل مبلغ خوراک دریافتی (میعانات گازی) به طور مستقیم به خزانه برای پرداخت یارانه‌ها واریز شود و از آنجا که یکی از اولویتهای وزارت نفت تأمین نقدینگی برای پرداخت یارانه‌هاست، به نظر می‌رسد که با توجه به تنگناهای موجود، وزارت نفت تمایلی به تجدید نظر در قیمت خوراک مایع را ندارد. وی تصریح کرد: در حال حاضر به رغم اینکه بیش از 65 درصد محصولات این شرکت صادراتی است و انتقال مناسب ارز به داخل کشور به راحتی امکان پذیر نیست، این شرکت در راستای اجرای تعهدات خود، وجه خوراک دریافتی را بصورت هفتگی به حساب وزارت نفت واریز می‌کند .

مدیرعامل پتروشیمی‌نوری درادامه با اشاره به دستیابی شرکت به 102 درصد برنامه تولید در سال 1394 گفت: در سال 94 بیش از 4 میلیون تن محصول، (ده درصد بیشتر از سال 1393 )تولید داشته‌ایم. وی افزود: در سال گذشته ،65 درصد تولیدات شرکت صادر و 35 درصد آن نیز به خوراک بین مجتمعی و فروش داخلی اختصاص یافت. طاهری میزان فروش کل شرکت را بالغ بر 60 هزار میلیارد ریال ذکر کرد که از این مقدار 18هزار میلیارد ریال فروش داخل و 42 هزار میلیارد ریال (بیش از 2/1 یک و دو دهم میلیارد دلار) فروش صادراتی بوده است ،به گفته طاهری این شرکت در بین شرکتهای پتروشیمی‌منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس(عسلویه) بیشترین میزان صادرات را داشته است. مدیرعامل پتروشیمی‌نوری گفت: در شش ماهه اول امسال نیز این شرکت با تولید بیش از دو میلیون و 500 هزار تن با ظرفیت 110 درصد ظرفیت اسمی‌در سرویس بوده که از این مقدار بالغ بر یک میلیون و هفتصد هزار تن به ارزش تقریبی 870 میلیون دلار صادر و حدود 905 هزار تن با ارزش تقریبی 8/11 ( یازده و هشت دهم) هزار میلیارد ریال به مصرف داخل کشور رسیده است . وی مبلغ فروش کل شش ماهه نخست امسال را 36 هزار میلیارد ریال ذکر کرد. طاهری تصریح کرد: هر چند که در اردیبهشت ماه سال جاری شرکت موفق شد با تولید 440 هزار تن، رکورد بالاترین میزان تولید در ده سال گذشته را بشکند، اما با توجه به هزینه بالای خوراک، باز هم نتوانسته است سود قابل قبولی را داشته باشد .

مدیرعامل پتروشیمی‌نوری پروژه جداسازی برش سبک (LTE) را از برنامه‌های آتی شرکت دانست و گفت: این پروژه با مبلغ 600 میلیارد ریال با مشارکت کنسرسیوم شرکت سازه و سازه پاد در حال اجرا ست. وی هدف از اجرای این پروژه را تبدیل محصول برش سبک مجتمع با محصولات با ارزش افزوده بالاتر ذکر کرد وافزود: برنامه زمان بندی این پروژه 22 ماهه است که فعالیتهای اجرایی آن از ابتدای سال جاری در سایت شروع شده و بر اساس برنامه زمان بندی طرح، این پروژه در مرداد ماه سال 96 آماده بهره برداری خواهد بود .

طاهری همچنین با اشاره به پروژه تعویض پانلهای برجهای جذب واحد 700 و ارتقاء مولکولارسیو این واحد به عنوان یکی دیگر از طرحهای آتی شرکت به دانش نفت گفت: این پروژه با مبلغ 60 میلیون یورو با مشارکت دو شرکت فرانسوی Axens و Ceca اجرا خواهد شد. وی هدف از اجرای این پروژه را افزایش میزان تولید پارازایلین به میزان 10 درصد و رفع مشکلات عملیاتی خواند. به گفته وی بعد از برجام وامکان ایجاد تامین تکنولوژی مذاکرات درباره این پروژه آغاز شد و مراحل نهایی آن در شش ماه گذشته طی شده که براساس آن قرارداد با شرکت Axens و با شرکت Ceca امضا شد. وی مدت زمان اجرای پروژه از تاریخ پیش پرداخت را 18 ماه ذکر کرد وگفت: هزینه اجرای پروژه ظرف سه سال برگشت خواهد شد .

مدیرعامل پتروشیمی‌نوری همچنین تعویض قسمتهای داخلی راکتورهای واحد CCR و خرید و نصب مبدل جدید Packinox واحد 300 (E-3001) را از جمله پروژه‌های جاری رفع تنگناهای تولید دانست و افزود: با انجام این پروژه‌ها که در زمان تعمیرات اساسی انجام خواهد شد علاوه بر امکان افزایش ظرفیت واحد 300 به میزان 10 درصد کیفیت محصولات رافینیت و ارتوزایلین تولیدی این شرکت به میزان قابل توجهی ارتقاء خواهد یافت .

وی با اشاره به اینکه با انجام پروژه مذکور ظرفیت تولیدی واحد به 100 درصد می‌رسد اعلام نمود که تجهیزات مورد نیاز پروژژه خریداری شده و در محل مجتمع موجود است .

به گزارش دانش نفت، شرکت پتروشیمی‌نوری یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مواد آروماتیکی جهان با ظرفیت 5/4 (چهار و نیم) میلیون تن در سال و بزرگترین تولید کننده محصولات آروماتیکی ایران است. محصولات این شرکت شامل بنزن، ارتوزایلین، پارازایلین، برش سبک، برش سنگین، گاز مایع، رافینیت، نفتای تصفیه شده است که علاوه بر تأمین نیاز خوراک مجتمعهای همجوار و صنایع داخل کشور مازاد آن صادر می‌شود.

این شرکت امسال از سوی سازمان توسعه تجارت ایران به عنوان صادر کننده نمونه ملی انتخاب شد. همچنین تقدیرنامه واحد نمونه استاندارد دراستان بوشهر را درزمینه رعایت معیار مصرف انرژی کسب و تندیس مدیریت دارایی فیزیکی درزمینه تعمیر و نگهداشت در سطح وزارت نفت را نیز دریافت کرد .